http://latviansociety.com/resources/Pictures/%20Biedribas%20Logo%20B.png?download

FILADELFIJAS BRĪVO LATVJU BIEDRĪBA
PHILADELPHIA SOCIETY OF FREE LETTS

Ziemassvētku tirdziņš by Sandra Milevska

03 Dec 2011 1:18 PM | Jolanta Mockus (Administrator)

 Ja iepriekš ir bijis iespējams aprakstīt gadskārtējo Filadelfijas Brīvo latvju biedrības Ziemassvētku tirdziņu vienkārši kā tirdziņu, tad šogad, jāatzīstas, tas vairs nav iespējams.  Jo tieši šogad tirdziņš ir pāraudzis pats sevi, kļūstot par veselu notikumu, kuram preču un pārtikas tirgošana ir tikai iegansts.  Bija cilvēki, kas atnāca sākumā un vienkārši palika un negāja prom.  Vēl vēlu vakarā, kad visa komercdarbība jau sen bija beigusies, liels pulks drūzmējās lejas stāvā, galvenokārt un iepriecinoši no jaunās un vidēji jaunās paaudzes, t.sk. jauni vecāki, kas ucināja savus mazos bērnus kamēr paši bija iegrimuši sarunās.  Saviesīgā dzīve plaukst, apmeklētāju bija ap 200, un par to ir jāpateicas galvenajām tirdziņa rīkotājām Ritai Vilciņai un Jolantai Mockus, kas iepriekšējos gados ir iedibinājušas zināmas tradīcijas un attīstījušas atbalstītāju loku, kas šogad patiešām vainagojās ar sarīkojumu jau citā kvalitātē.

            Ienākot otrā stāva, gaismiņām un milzīgām sniegpārslām izpušķotajā lielajā zālē, acu priekšā izpletas viens pārdevējs pēc otra.  Jau tūlīt pie durvīm varēja atrast pirmās nepieciešamības preces:  pa kreisi Jolantas Mockus pīrāgi un piparkūkas, pa labi Intas Grundes/Dzintara galda dzeltenmaize un pašsietais siers, vēl ap stūri Melngaiļa Black Rooster firmas rupjmaize un saldskābmaize un aiz tā Essence of Lithuania plašs ēdienu klāsts.  Bet mazliet tālāk, jau tradīcija, jaunās tirgotājas Tijas Trakais Tirdziņš ar saldumu paciņām. 

Acīgais pircējs, pārvarējis šos vēdera diktatūras nosacītos obligātos pieturas punktus, varēja sākt ieraudzīt arī vēl citādas preces.  Tautiskais elements ņēma virsroku:  Sv. Jāņa draudzes raibais klāsts Intas Ekersonas valdījumā; rotas -- no Pārslas Kriķis Milvokos un Baltu rotām Latvijā Jolantas Mockus stendā, no Latvijas rotkaļa Georga Gražuļa, kuras tirgoja kopā ar keramiku un kokgrebumiem nekustamo īpašumu aģents Vilnis Ore no firmas Exit, un īpaši plašs klāsts no kaimiņu tautas igauņu firmas Nordic Dreams; Ainas Pērkones rokdarbi; Maijas un Tainas Laiviņu izrakstītie dvieļi un kartiņas; Austra Manguļa tautiski apdrukātie t-krekli, cepures un somas; un Mednis/Nīgals grāmatu, mūzikas, un modernās keramikas sortiments.

Augstā mode arī pieteica sevi lietuvietes Vitalijas Velynienes žabo un rišiņās un Aijas Ausējas-Rudzītes apgleznotajās zīda šallēs.  Ziemassvētku vainagus piedāvāja Maruta Berga, un mazas eglītes (kā arī keramikas putnus) Vija un Vēsma Mežnoras.  Elizabete “Desiree” Freija pārfotografēja savus ziedu iespieddarbus apsveikuma kartiņām, bet Laila Milevska bija sagādājusi grafisku noveli, mini-grāmatiņas, un savas linogriezuma kartiņas.  Technoloģiski visprogresīvāko piedāvājuma saņēmām no portāla LatvianUSA, kuras “prece” ir vienkārši izgaistoša, t.i. informācija.  Bet paliekošās vērtības, Latvijas monētas un pastmarkas, pārdeva un vērtēja George Pērkons.

Kādi 15 Sv. Jāņa draudzes sestdienas skolas audzēkņi bija ieradušies uzstāties ar oriģinālo, no tautas pasakām un dziesmām, izstrādāto lugu “Mēnesnīcas nakts.”  Šādā naktī, kad neviens cilvēks neko neredz un klusajā virtuvē uzturas vienīgi vecais taksis, pēkšņi atdzīvojas pavārnīca, katls, slota, cukurtrauks, dakšas, naži, karotes un pat putraimu maiss aizrautīgā dziesmu un deju virpulī, kuru īpaši bauda takša mazais kucēns (vismazākais draiskais aktieris, Markus Melo).  Nodancojuši “tūdaliņ, tāgadiņ,” nodziedājuši “Ai sunīši nerejati” un “Kur tu teci rudzu pele,” mazie spēlmaņi saņēma skatītāju ovācijas, kuras pienācās arī visiem palīgiem, tēviem, mātēm, un īpaši režisorei Sandrai Zeidenbergai Jansonei.  Bet izrādes muzikālā režisore, Guna Pantele, jau visu dienu bija nostrādājusi varoņdarbu, stundām ilgi balsī dziedādama Ziemassvētku dziesmas sava vīra Andrew klavieru pavadījumā.

Tirgošanās (un spēlēšana) ir smags darbs, tāpēc īpašs paldies visiem, kas strādāja virtuvē, ieskaitot

agra rīta produktu piegādātāju Jāni Ansonu, visus virējus un cepējus Raimonda Ramaņa un Aidas Bērziņas pārraudzībā, kā arī pārdevējus Andri Mežgaili un Lauru Brozovsku.  Un paldies rīkotājiem par izcilām loterejām, sākot ar Ilzes Bērziņas lotereju ar “vakara balvām,” t.i. vakars katrai gaumei:  Filadelfijas Flyers spēlē, Filadelfijas simfoniskā orķestra koncertā, vai Priedainē Jaunajā gadā.  Saziedotus groziņus izdalīja citiem vinnētājiem, kas priecīgi saņēma mūžzaļu vainagu, ēdienu grozus, stiprākus dzērienus (Ēriks Mežgailis manīts aizlavījamies ar vecāku vinnestu…), utt.  Tad uz skatuves, kas bija mazo bērnu valstība, notika tautisku rakstu kokgrebšanas un iespiešanas nodarbības, bet turpat priekšā svētku dziesmu kopīgu dziedāšanu vadīja Laila Medne ar neaizstājamo Gunu Panteli uz vijoles.  Bet visas dienas garumā uzdarbojās neatvairāmais Ģirts Zeidenbergs, kas atkal audzināja savu e-pasta adrešu kolekciju, šoreiz laikam ar visredzamāko ieguvumu Flyers hokejista Bārtuļa kundzi.

Vispaliekošākais iespaids no šī tirdziņa radās vēlā vakarā kāda tirgotāja, kas apbraukā ar savām precēm visu austrumkrastu, teiktais:  ka Filadelfijā no visām pilsētām ir visforšākie un vistrakākie, vārda vislabākajā nozīmē, tautieši, kādi vien sastapti, un ka nevarot nebraukt uz Filadelfiju!

The Philadelphia Society of Free Letts (The Latvian Society) 531 N. 7th Street • Philadelphia PA • 19123-3501 | (215) 922-9798

Powered by Wild Apricot Membership Software