http://latviansociety.com/resources/Pictures/%20Biedribas%20Logo%20B.png?download

FILADELFIJAS BRĪVO LATVJU BIEDRĪBA
PHILADELPHIA SOCIETY OF FREE LETTS

Benjamiņa! By Sandra Milevska

20 Aug 2011 7:20 PM | Jolanta Mockus (Administrator)

                                                        Benjamiņa!

                                                                                    Sandra Milevska

Lai valdzinātu savus skatītājus, teātra monoizrāde, veltīta pirmās republikas grande dame Emīlijai Benjamiņai, balstās uz visām sabiedrībām raksturojošo tautas neapslāpējamo interesi par slavenībām.  Vēl šodien, citā laikmetā, citā kontinentā, tauta sanāk, lai iepazītos ar bieži no āra aplūkotās un apbrīnotās mājas pie Vērmaņdārza kādreizējo saimnieci.  Tā 2011. g. 5. martā Filadelfijas Brīvo latvju biedrībā 54 skatītājiem parādījās Emīlija, Nacionālā teātra aktrises Indras Burkovskas iemiesojumā un kādreizējās Kanādas tautietes Baņutas Rubesas režijā.  Papildus vēl Una Tone spēlēja vijoles mūzikālo pavadījumu (komponists Niks Gothams), bet par skatuves meistaru kā arī Benjamiņas sulaini kalpoja longailendietis Uldis Stepe.  Izrāde turpināja jau Rīgā Mazajā ģildē iesākto principu izvietot ainas atsevišķās zālēs, Biedrības gadījumā spēlējot pirmo ainu pašā zālē, skatītāju aplim ieskautu, bet otro jau uz skatuves.  Vēl pārtraukumā bija iespēja noiet lejas zālē noskatīties nofilmētās ļoti interesantās personīgās liecības no Benjamiņas laikabiedrēm Intu Prauliņu un Hēliju Staņislavsku, kas kā bērns bija vienā izsūtījuma vagonā ar slaveno kundzi un kas varēja apstiprināt, ka Benjamiņa mirusi no dizentērijas pēc tikai 2,5 mēnešiem izsūtījumā.  Staņislavska aprakstīja, cik karsts ir bijis vagonā tajā liktenīgajā jūnija dienā, ka Benjamiņa izmetusies apakšveļā, kas bijusi īpaši smalka, un kā viņa, ar pārējiem izlaista kādā Sibīrijas meža nekurienē, ar smalkām kurpēm knapi varējusi aizsoļot tos 28 kilometrus līdz nometinājuma vietai.

Izrādes „Benjamiņa:  kā dzīvot modernam cilvēkam” nosaukums precīzi raksturo Benjamiņas pamācošo preses pasauli (Benjamiņu izdevumi – Jaunākās ziņas un Atpūta), kas sākot jau pirms Pirmā pasaules kara, kad zirgi vilka tramvajus un dāmas valkāja kleitas līdz potītēm, līdz pat 1940. gadam informēja un izglītoja zemnieku tautu, sava laika „baurus”, par to, ko šodien sauktu dzīves stilu:  kā pareizi ģērbties, ēst, mīlēt, un visādi citādi rīkoties un izturēties.  (Cimdiem vienmēr jābūt gaišākā krāsā kā apģērbam!  Kamēr būs pareizā cepure un cimdi, mēs ar visu tiksim galā!)  Pati Emīlija arī protams bija tieši iz šīs zemnieku kārtas, no kuras viņa pamazām izķepurojās caur sīvu darbu (kā grāmatvede) un uzcītību, kamēr tika pie pārtikuša vecāka otrā vīra Antona (kuru sauc par Toniju), sava šefa, to „noceļot” pirmai sievai.  Izrāde lieliski iezīmē kā šajā vienā personā, darītājā un darījumu sievietē, reālistē ar humora izjūtu, pastāvīgi mijas prastums ar cēlo, naudas un varas kāre ar augstsirdību (bēgļu sludinājumi par velti).

Pārticības un veiksmes simbols bija Benjamiņu nams, kuru, 1876. gadā neorenesanses stilā uzbūvētu, Benjamiņi nopirka 1928. gadā.  Nama atklāšanas aina no 1930. gada parāda jau untumaināku Emīliju, kas dižojas un rīko salonu vakarus ar ietekmīgiem viesiem, kurus laika gaitā, kā rāda 1935. gada aina, jau apmeklē personas, kura viņa pati vairs nemaz nepazīst.  Valdības ministri mijās ar kultūras virsotnēm, ieskaitot pašas jau senās dienās savos izdevumos popularizēto rakstnieku Vili Lāci, kā arī visā Rīgā pazīstamo gaišreģi Eiženu Finku, kuru uzaicināja uz kādu vakaru kā izklaides objektu.  Viņa slavenais pareģojums par bada nāvi Emīlijai piepildījās, neskatoties uz Emīlijas atkārtotajiem apelējumiem pie nu jau komūnistu valdībā iegājušā Viļa Lāča, kas nepūlējās pieminēt, ka Benjamiņi, iespiežot viņa agrīnos darbus, faktiski iecēla viņu literātu saulītē...  Sic transit gloria mundi.     

„Jaunākās ziņas!  Pērciet viņas!  Maksā tikai kapeiciņas!”   

The Philadelphia Society of Free Letts (The Latvian Society) 531 N. 7th Street • Philadelphia PA • 19123-3501 | (215) 922-9798

Powered by Wild Apricot Membership Software